Строители, архитекти и археолози безпрецедентно се обединиха зад каузата опазване на културното наследство на България. На 12 септември в рамките на традиционния българо-италиански форум “Брацигово – каменният поток на времето” беше подписан Меморандум за партньорство в областта на опазване на недвижимото културно наследство, традициите, архитектурата, археологията и изкуствата. Под споразумението подписи поставиха председателите на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев, на Камарата на архитектите в България арх. Владимир Милков, на Европейския цифров иновационен хъб в строителството Любомир Пейновски, който е и председател на дружеството на КСБ “Строителна квалификация”, на Конфиндустрия България Роберто Санторели, кметът на Брацигово Надежда Казакова, директорът на Националния исторически музей Бони Петрунова и Славка Бозукова, председател на Общество културно наследство, официален представител на “Европа Ностра” за България. Страните се договориха да обменят информация, да правят обучения, да инициират нужните законодателни и нормативни промени, както и да подготвят специалисти. Меморандумът е отворен за подписване и от други партньори.
За трета поредна година КСБ е съорганизатор на престижния Форум в Брацигово. Традиционно той се провежда в читалище „Васил Петлешков“ от 12 до 14 септември като темата му тази година е „Археология и архитектура“.
Централното събитие е международната кръгла маса България-Италия „Археология и Архитектура – реализации и перспективи“, в която бяха представени изключителни археологически обекти от двете държави, проблематиката, решенията и обмяната на опит. Участници от италианска страна са арх. Андреа Грилето – Директор на Асоциация на реставраторите в Италия, Арх. Стефано Борджини и д-р Алесандро Лугари от Археологически парки Колизеум в Рим, Инж. Винченцо Калванезе – Технически директор на „Археологически парк Помпей“.
Проф. Николай Овчаров представи обекта Перперикон край Кърджали и защити нуждата от държавно приоритетно финансиране на археологически обекти. Представени бяха още “Хераклия Синтика” – Петрич и други обекти.
Тридневната програма на форума включва 22 лекции, 2 практически работилници, детска работилница и богата културна програма за всички жители и гости на областта: концерт на хор Тискали от Сардиния, Кулинарен фестивал, изложба „България и музайките“, реализирана от Фондация „Балканско наследство“ за Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България през 2023 г.
Главни организатори на събитието са Община Брацигово, Камарата на строителите в България, Камарата на архитектите в България – РК София Област и Конфиндустрия България. Форумът отново е под патронажа на Министерство на културата и тази година е част от Националния календар на събитията за ЕВРОПЕЙСКИ ДНИ НА НАСЛЕДСТВОТО – 2024 г. С всяко издание подкрепата и съорганизаторите се увеличават: Посолство на Италия в България, Италианският културен институт в София, НСОРБ, Регионалният исторически музей на гр. Пазарджик, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Фондация „Български строител“, Фондация „Балканско наследство“, Държавния културен институт към министъра на Външните работи, Центърът за върхови постижения „Наследство БГ“ и др. партньори.