| -Г-н Иванов, правителството заяви големи очаквания към дейността на Национална агенция „Пътна инфраструктура“ (НАПИ) и амбициозната цел да строи седем магистрали. Има ли капацитет агенцията за подобна мащабна дейност? -Изграждането на 7 магистрали е голямо предизвикателство. Това означава не само нов подход в управлението, а и мобилизация на наличния капацитет на агенцията. Действително възнамеряваме да се открият процедури и да се изберат изпълнители за трите лота на магистрала „Тракия“, три лота от „Марица“ и два лота от „Струма. Времето е малко. Първо сме насочили усилията си към „Тракия“, като амбицията ни е строителят да бъде избран до края на годината. Планираме до средата на на 2010 г. да се проведат процедурите за „Марица“, а за „Струма“ – през втората половина на следващата година. Смятам, че през 2011 г. ще сме готови с третия лот на „Струма“. Отсечката през Кресненското дефиле ще се строи след 2013 г. Няма да спре подготовката за концесията на магистрала „Рила“. Тепърва ще решаваме как точно ще се строи „Хемус“, защото има доста противоречиви мнения какъв да е подходът. Ще проектираме също така магистралата София-Скопие. Амбициите ни са в следващия финансов период след 2013 г. да кандидатстваме пред ЕС с инвестиционна програма за над 2,8 млрд. евро. Строителството на толкова големи обекти предполага пълен контрол във всички фази от развитието на проекта. През 2010 г. ще въведем понятието“проектно управление“. Това означава, че ще се избират проекти институции, специализирани в управлението на мащабни обекти. Те ще подпомагат реализацията на проекта от началната фаза до завършването му. -Как ще промените тръжната документация? -В момента се занимаваме с типовите договори за зимно поддържане на пътищата. Някои показатели ще бъдат променени. Не става въпрос за сериозни промени, които да изменят същността на договора. Премахнахме показателите, които биха затормозили участието на малкия и средния бизнес в зимното поддържане. При типовите договори за изпълнение на магистралите основният приоритет е да ги синхронизираме с изискванията на ЕС. И след промените открихме изисквания, които показват стремеж за някаква ориентираност при избора на един или друг изпълнител. Става въпрос за точно определен капацитет, възможности на строителната техника, на асфалтовите бази, финансови показатели. Според нас, но и според европейските ни колеги, това е абсурдно и показателите се определят като дискриминационни. Все пак амбицията ни е до началото на есента да открием процедурите за избор на строител и надзор на магистрала „Тракия“. -Какво показа проверката на договорите за поддържане и ремонт на пътищата и за зимното поддържане, която назначихте? -Проверката, която назначих, показа, че от 90 сключени договора 41 са с изтекъл срок към 17 август 2009 г. 35 договора изтичат до края на годината, а 14 имат срок до 2010 и 2011 г. Така че 76 процедури за избор на изпълнител трябва да се проведат до края на годината. Изпуснато е технологично време от началото на годината, така че да имаме вече избрани фирми. Това е положението, което заварихме. Затова се налага да бъде създаден кризисен щаб за зимното поддържане с участието на агенцията и част от директорите на областните пътни управления. Изпуснат е срокът за предварителните обяви за тези процедури до 31 март, когато е можело да се проведат конкурси по съкратена процедура. Сега те трябва да се проведат по дългата процедура съгласно Закона за обществените поръчки. Това обаче не е единствената ни задача. Предстои да бъдат пуснати конкурсите за избор на строител по лотовете от Оперативна програма „Регионално развитие“ (ОПРР). С всички останали конкурси до края на годината трябва да започнат общо над 100 процедури. -Процедурите по ОПРР трябваше да стартират в началото на юли. След това стана ясно, че има проблем с обезпечението на авансовите плащания. Решени ли са вече проблемите? -Обсъдихме проблема с новото ръководство на регионалното министерство. До дни ще обявим окончателното решение. Проектите задължително трябва да стартират. Общо по програмата НАПИ трябва да възложи ремонта и рехабилитацията на второкласни и третокласни пътища за над 501 млн. лв. Първите 14 лота са за около 216 млн. лв. -Какво показа проверката на финансовото състояние в агенцията? -Нямаме проблем с финансова обезпеченост на оперативните програми. Големите проблеми са свързани с капиталовите разходи и парите за текущ ремонт. Както и през предишни години дефицитът е голям. В момента одитиращи звена проверяват каква е действителната ни задлъжнялост. Към 30 юни ми беше представена справка за около 40 млн. лв. Не са отчетени и осчетоводени обаче голям брой фактури. Доколкото знам, има доста изпълнени и сертифицирани дейности, но те не са фактурирани и предстои да дойдат. Прогнозирам, че общата ни задлъжнялост най-вероятно ще надхвърли 200 млн. лв. При всяко положение това е доста сериозен дефицит, като имаме предвид, че трябва да се изпълняват спешни дейности за предотвратяване на свлачищата. Трябва да се вземат незабавни мерки за някои мостове, които съединяват селищни системи. -Какви промени ще направите за подобряването на финансовата дисциплина? -За следващата година трябва да затегнем финансовата дисциплина. Ще се постараем да се възлага само строителство, което е обезпечено финансово. Тепърва се откриват много процедури, които ще се финансират с европейски средства. За тази година ще се постараем първо да обезпечим зимното поддържане и аварийните ремонти. При положение че в държавата има голям дефицит, не можем да очакваме чудеса при отпускането на пари за текущи ремонти. Доколкото можем, ще се разплатим с фирмите. -Да разбираме ли, че догодина ще се акцентира върху ремонтите с европейски средства и ще се ограничат тези, които се плащат от бюджета? -Ще започнем сериозни проекти с европейско финансиране. Това не означава обаче, че ще абдикираме от ремонтите. -Ще искате ли по-голям бюджет за следващата година? -Ще се стараем бюджетът да бъде хармонизиран с приоритетите ни. Ако искаме да спечелим повече финансиране от ЕС за строителство след 2013 г., още от от 2010 г. трябва да започнем да подготвяме качествени проекти. За тази година например за проектиране са предвидени 11 млн. лв. Доколкото имам информация, тези пари не са изхарчени. По време на криза проектирането не трябва да се оставя на заден план. Напротив, трябва да му се даде по-голяма тежест. Това е една от темите, които смятам да развием в бъдеще. Малкото усвоени по оперативните програми пари показват, че администрацията не си е свършила работата. Моника Стоянова |
Blog - Latest News
Раздел: 1 / КСБ2 / Димитър Иванов: Над 100 търга трябва да проведе пътната агенция до края на 2009 г. ...











