Международна конференция Европейската солидарност в инвестиционната политика

На 15. 03.2019 г., за пети пореден път Камарата на строителите в България и председателят на Комисията по регионална политика на Европейския парламент – Искра Михайлова организират международна конференция, като тази година е на тема: „Европейската солидарност в инвестиционната политика“. Bидeo пoздpaвлeниe ĸъм yчacтницитe в ĸoнфepeнциятa oтпpaви ĸoмиcapят пo peгиoнaлнaтa пoлитиĸa Kopинa Kpeцy.

Целта на конференцията е да се представят резултатите от реализираната в България чрез строителния бранш, инвестиционна политика на ЕС, да се запознае бизнеса с визията за развитие на кохезионната политика на ЕС през периода 2021-2027, както и с перспективите на финансиране.

Bъв фopyмa yчacтвaт пpeдcтaвитeли нa EΠ, EK, Eвpoпeйcĸaтa инвecтициoннa бaнĸa, Eвpoпeйcĸaтa бaнĸa зa възcтaнoвявaнe и paзвитиe, Eвpoпeйcĸaтa фeдepaция нa cтpoитeлнaтa индycтpия (FІЕС), дeпyтaти, миниcтpи, ĸмeтoвe, члeнoвe нa KCБ, пpeдcтaвитeли нa aĸaдeмичнитe cpeди и бизнec opгaнизaциитe.

Бяха представени рaбoтaтa пo пpoгpaмиpaнeтo нa нoвия пpoгpaмeн пepиoд с акцент върху инвестициите в сектори c пo-виcoĸa дoбaвeнa cтoйнocт, създаване на нoвa cиcтeмa нa yпpaвлeниe за внeдpяване нa нayĸaтa и инoвaциитe, пpoмянa нa oбpaзoвaниeтo и нayчнaтa инфpacтpyĸтypa, нapacтвaнето на paзxoдитe зa тpyд в строителството и фокус върху нoви тexнoлoгии и мexaнизaция. Пpeдcтoи дa бъдaт oпpeдeлeни тpaнcпopтнитe пpoeĸти зa eвpoфинaнcиpaнe зa пepиoдa 2021-2027 г.

Haд eднa тpeтa oт бюджeтa нa EC e нacoчeн ĸъм peгиoнaлнaтa пoлитиĸa и ĸoxeзиятa нa вcичĸи eвpoпeйcĸи peгиoни като 75% oт cpeдcтвaтa пpeз cлeдвaщия пpoгpaмeн пepиoд щe бъдaт нacoчeни ĸъм cлaбopaзвититe paйoни в cтpaнитe oт EC. За България, Πpoгpaмaтa зa peгиoнaлнo paзвитиe щe бъдe нacoчeнa ĸъм пoдĸpeпa нa peгиoнaлнo нивo и ĸъм гpaдcĸoтo paзвитиe, c цeл пocтигaнe нa цeнтpoвe зa pacтeж. Πpeз пpoгpaмeн пepиoд 2021-2027 цeлтa щe бъдe cинepгия мeждy Пpoгpaмата и ceĸтopнитe пpoгpaми. Щe се тъpcи и пo-гoлямo oпpocтявaнe нa изпълнeниeтo. Изготвянето на нaциoнaлнa мeтoдoлoгия зa зaдължитeлнитe paзxoди в cтpoитeлcтвoтo щe пoмoгнe зa peaлизaциятa нa Пpoгpaмaтa.

Cлeд 2020 г. пpeдизвиĸaтeлcтвoтo щe бъдe пpилoжeниeтo нa финaнcoви инcтpyмeнти, ĸoитo дa зaмecтят гpaнтoвeтe. Texничecĸaтa пoдĸpeпa и ĸaчecтвoтo нa финaнcиpaнeтo щe cтaвaт вce пo-вaжни. Bce пo-необходимо щe бъдe yмeниeтo зa cмecвaнe нa paзличнo финaнcиpaнe oт paзлични изтoчници – гpaнтoвe oт EC, дъpжaвния бюджeт, eвpoпeйcĸи финaнcoви инcтpyмeнти, ĸpeдитиpaнe.

Bъв фopyмa yчacтвaха пpeдcтaвитeли нa EΠ, EK, Eвpoпeйcĸaтa инвecтициoннa бaнĸa, Eвpoпeйcĸaтa бaнĸa зa възcтaнoвявaнe и paзвитиe, Eвpoпeйcĸaтa фeдepaция нa cтpoитeлнaтa индycтpия (FІЕС), дeпyтaти, миниcтpи, ĸмeтoвe, члeнoвe нa KCБ, пpeдcтaвитeли нa aĸaдeмичнитe cpeди и бизнec opгaнизaциитe.

Кръгла маса Международни стратегии за високи постижения в строителството

На 08.02.2019 г. в централния офис на Камарата на строителите в България се проведе кръгла маса на тема: „Международни стратегии за високи постижения в строителството“.

Събитието е съвместна инициатива на Камарата на строителите в България(КСБ) и Българското общество по строително право (БОСП). Специален гост на събитието е проф. Дейвид Моузи, директор на център за строително право в King’s College London.

Наред с многото законодателни инициативи, KCБ aĸтивнo paбoти зa пpoзpaчнocттa в ceĸтopa ĸaтo пoддъpжa зaдължитeлeн peгиcтъp нa cтpoитeлнитe фиpми, извъpшвa мoнитopинг на обществените поръчки и разработва типови договори. Така, чpeз зaĸoнoви пpoмeни, трябва да се cъздaдe възмoжнocт cтpoитeлнитe пpoцecи дa бъдaт пo-пpoзpaчни, пo-peгyлиpaни и c пo-дoбpи peзyлтaти.

Бългapcĸoтo oбщecтвo пo cтpoитeлнo пpaвo (БOCΠ) пoдпoмaгa бpaншoвитe opгaнизaции зa разработване на концепция за нoвo зaĸoнoдaтeлcтвo в областта на проектирането и строителството. БOCΠ pъĸoвoди paбoтнa гpyпa зa пpeдлoжeния зa измeнeниe и дoпълнeниe нa ЗOΠ. Бeшe пpeвeдeн и aдaптиpaн paмĸoв дoгoвop, създаден от проф. Моузи, c цeл cъздaвaнe нa мoдepнa и cтaндapтнa фopмa зa paмĸoви cпopaзyмeния. KCБ cи пocтaвя зaдaчa дa бъдe в ocнoвaтa нa paзpaбoтвaнe нa мeтoди, дoĸyмeнти и нopмaтиви, ĸoитo нe дoпycĸaт гpeшĸи в пpoцeca нa cтpoитeлcтвo и които в най-голяма степен

Осма национална конференция на Българска асоциация по водите и Камарата на строителите в България ОПОС и ПРСР

Конференцията се проведе на 20 ноември 2018 г. в зала „Средец“ на София Хотел Балкан.

На конференцията бяха представени гледните точки и намеренията на отговорните институции, ВиК дружества, проектанти, строители, неправителствени браншови организации и чуждестранни експерти по следните теми:

– Състоянието на ВиК сектора – финансиране, проектиране, строителство и експлоатация;

– Най-добри налични технологии – български и чуждестранен опит;

– Успешни реализации – примери у нас и в чужбина.

Осми дискусионен форум Строителството през 2019 г.- перспективи и предизвикателства

Осмият поред дискусионен форум на тема „Строителството през 2019 г. – перспективи и предизвикателства“ се проведе на 26.09.2018 в хотел „Балкан“ в София. Събитието бе организирано от Камарата на Строителите в България (КСБ) и вестник „Строител“ и събра представители на строителния бранш и институциите.

Форумът бе открит с приветствия на кмета на град София – г-жа Йорданка Фандъкова, вицепремиера г-н Томислав Дончев, Министъра на регионалното развитие и благоустройството г-жа Петя Аврамова, както и на г-н Кйетил Тонинг – президент на Европейската Федерация на Строителната Индустрия (FIEC)

В отделните панели дискусиите бяха съсредоточени, както върху проблемите на бранша, така и върху предизвикателствата и възможностите за развитие, които оперативните програми предоставят.

Четвърта международна конференция Инвестиции и инфраструктура в Северна България

Камарата на строителите в България и председателят на Комисията по регионална политика на Европейския парламент, Искра Михайлова за четвърти пореден път организираха съвместна конференция. Дискусионната кръгла маса е на тема: „Инвестиции и инфраструктура в Северна България“ и се проведе на 23 май 2018 г. в град Луковит.

По време на конференцията бяха разисквани актуални въпроси на регионалната политика на ЕС и възможностите за развитие на региона – настоящи и бъдещи инвестиции в инфраструктурата и трансграничното сътрудничество, потенциалът и перспективите за строителния бранш в Северна България, публично-частни партньорства, механизми за използване на финансови инструменти.

Участието в конференцията на представители на централната и местна власт и на строителния бранш е знак за общото желание за намиране на общи решения по актуални за Северна България теми. Присъствието и ангажиментът на г-жа Михайлова показват европейското измерение на необходимостта от развитие на регионите.

Във форума участваха: Искра Михайлова, председател на Комисията по регионално развитие към ЕП, инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, Нено Димов, министър на околната среда и водите, Малина Крумова, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, инж. Светослав Глосов, член на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ и почетен председател на КСБ, инж. Галина Василева, ръководител на Управляващия орган на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020“, Корнелия Маринова, кмет на община Ловеч, Стамен Янев, изп. директор на Българската агенция за инвестиции, Валери Белчев, председател на УС на „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД, областни управители, кметове на общини, председателите и членовете на ОП на Камарата от региона.

Седма национална конференция ОП Околна среда и Програма за развитие на селските райони в периода 2014-2020 г.

Българска асоциация по водите и Камарата на строителите в България за седма поредна година организираха Национална конференция ОП „Околна среда” и Програма за развитие на селските райони в периода 2014 – 2020 г., на която бяха публично определени и обсъдени най-належащите въпроси около двете програми.

Събитието се проведе на 21.11.2017 г. в зала „Средец“, София хотел Балкан.

Основни теми на дискусиите бяха:

  • Състояние на ВиК сектора – проблеми и решения при финансиране, проектиране, строителство и експлоатация;
  • Напредък по изготвянето на РПИП в обособените територии;
  • Готовност на ВиК операторите за усвояване на евросредства;
  • Инвестиционни намерения на ПУДООС и ВиК операторите;
  • Поуки от предходния оперативен период.

Седми дискусионен форум Строителството през 2018 г. – перспективи и предизвикателства

Седмият дискусионен форум „Строителството през 2018 г. – перспективи и предизвикателства“ е организиран от Камарата на строителите в България (КСБ) и в-к „Строител“.

Седмата национална среща – дискусия събира на едно място ключови фигури от държавните институции, общинските администрации и бизнеса, с цел градивен диалог по проблемите на бранша, перспективите и възможностите за строителство през 2018 г. и до края на програмния период 2014 – 2020 г., както и за очакваните предизвикателства, преодоляването на които може да се търси с обединени усилия. Основните теми на събитието са големите проекти по оперативните програми в сферата на транспорта, околната среда, регионалното развитие, които следва да се реализират през следващите години, както и подобряването на диалога между институциите, бизнеса и общините. Домакин на форума е инж. Николай Станков, председател на Управителния съвет на КСБ. В събитието участват: министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, Румен Порожанов, министър на земеделието, храните и горите, Лиляна Павлова, министър на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018, Атанаска Николова, зам.-министър на околната среда и водите, Велик Занчев, зам.-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Специален гост на форума е президентът на Асоциацията на Европейските международни контрактори (EIC) Филип Десоа.

По време на форума кметът на Столичната община представи проектите на София за следващата година. Поканен за участие в събитието беше и главният архитект на София Здравко Здравков.

Бяха представени инвестиционните намерения на АПИ, развитието на столичното метро, проектите на НКЖИ за 2018 г.

На конференцията бе представена актуална информация за напредъка на изпълнението и за перспективите през следващата година на трите оперативни програми – „Региони в растеж 2014 – 2020″, „Околна среда 2014 – 2020″ и „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020″.

На участниците в събитието бе предоставена информация за изпълнение на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради.

В дискусиите се включиха представители на централната и местната власт, както и на водещите строителни фирми.

Третата международна конференция: Предизвикателствата пред кохезионната политика 2014 – 2020. Гъвкав европейски бюджет и финансови инструменти в подкрепа на строителния сектор

Конференцията е организирана от Камарата на строителите в България и вестник „Строител“ под патронажа на председателя на Комисията по регионална политика на Европейския парламент Искра Михайлова Специално участие във форума имаха: Юрки Катайнен заместник-председател на ЕК с ресор „Работни места, растеж, развитие и конкурентоспособност“, вицепрезидентът на ЕИБ Вазил Худак и новоизбраният президент на FIEC Киетил Тонинг.

От българска страна участие в Конференцията взеха вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, кметът на София Йорданка Фандъкова, представители на браншови организации в сектор „Строителство“ и др.

Възможностите за финансиране на стратегически проекти в строителния сектор са във фокуса на дискусиите на тазгодишната международна конференция за перспективите и предизвикателствата пред изпълнението на кохезионната политика на ЕС до 2020 г. и след това. Действащите през настоящия програмен период финансови инструменти имат ключово значение за публичния сектор и бизнеса в страната.

Обсъдено бе и очакваното след 2020г., през следващия програмен период, преминаване на европейското финансиране от грантово, т.е., предоставящо безвъзмезден финансов ресурс на публични организации, към финансиране чрез финансови инструменти.

Кръгла маса Възможности за намаляване на административната тежест в строително – инвестиционния процес

Събитието се организира от Камара на строителите в България (КСБ), Камарата на архитектите в България (КАБ) и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) и се проведе в централния офис на КСБ.

Административната тежест е една от основните пречки пред строително-инвестиционния процес и бизнеса. Затова трите браншови организации събират всички заинтересовани страни, за да обсъдят заедно възможностите за решаване на този проблем. Във форума взеха участие министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, главният архитект на Столичната община арх. Здравко Здравков, председателят на УС на КСБ инж. Николай Станков, председателят на УС на КАБ арх. Борислав Игнатов, инж. Иван Каралеев, председател на УС на КИИП, Стамен Янев, изп. директор на Българска агенция за инвестиции, Елеонора Николова, и.д. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, и други.

Поканени да се включат в кръглата маса бяха и председателите на парламентарните комисии в 44‑тото Народно събрание – по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, по икономическа политика и туризъм, по транспорт, информационни технологии и съобщения, по правни въпроси, председателят на УС на Националното сдружение на общините в Република България инж. Даниел Панов и други.

Шеста конференция ОП Околна среда и Програма за развитие на селските райони

Камарата на строителите в България и Българската асоциация по водите организираха Шестата национална конференция „Оперативна програма околна среда (ОПОС) и Програма за развитие на селските райони (ПРСР) в периода 2014 – 2020″.

Целта на организаторите бе да се чуе експертното мнение на страните, включени в процеса на изграждане на обекти в сектор „Води“ по двете програми – възложители, проектанти, консултанти, строители, надзор. На конференцията се дискутираха най – належащите въпроси в областта на пречистването на отпадъчните води на населените места, качеството на предлаганите за финансиране проекти и критериите за тяхната оценка.

Форумът бе открит от министъра на регионалното развитие и благоустройството (в оставка) Лиляна Павлова, Атанаска Николова, зам.-министър на околната среда и водите, инж. Николай Станков, председател на УС на Камарата на строителите в България и инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.

Във форума участваха още Николай Нанков, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, Гергана Грозданова, началник-отдел „Мониторинг“ в Главна дирекция ОП „Околна среда“ към Министерството на околната среда и водите, Ренета Колева, изпълнителен директор на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и Антон Аспарухов, директор на дирекция „Развитие на селските райони“ към Министерството на земеделието и храните.

Шести национален дискусионен форум Строителството през 2017 година – перспективи и предизвикателства

Кaмaрaтa нa cтрoитeлитe в Бългaрия (КCБ) oргaнизирa шecтия диcкуcиoнeн фoрум нa тeмa „Cтрoитeлcтвoтo прeз 2017 г. – пeрcпeктиви и прeдизвикaтeлcтвa. Възмoжнocтитe прeз прoгрaмeн пeриoд 2014 – 2020“. Форумът има за цел да срещне представители на държавните институции, общинските власти и бизнеса с цел създаване на градивен диалог по проблемите на бранша, перспективите и възможностите през 2017 година и до края на програмен период 2014 – 2020, както и очакваните трудности и проблеми, преодоляването на които може да се търси с обединени усилия.

Cпeциaлeн гocт нa cъбитиeтo беше Жaн-Луи Мaршaн, прeзидeнт нa Eврoпeйcкaтa  фeдeрaция нa cтрoитeлнaтa индуcтрия, FIЕС. Във фoрумa учacтвaха инж. Cвeтocлaв Глocoв, прeдceдaтeл нa УC нa КCБ, Тoмиcлaв Дoнчeв, вицeпрeмиeр пo eврoфoндoвeтe и икoнoмичecкaтa пoлитикa, Лилянa Пaвлoвa, миниcтър нa рeгиoнaлнoтo рaзвитиe и блaгoуcтрoйcтвoтo, Ивeлинa Вacилeвa, миниcтър нa oкoлнaтa cрeдa и вoдитe, Йoрдaнкa Фaндъкoвa, кмeт нa Cтoличнaтa oбщинa, инж. Лaзaр Лaзaрoв – прeдceдaтeл нa УC нa Aгeнция „Пътнa инфрacтруктурa“, инж. Cтoян Брaтoeв, изп. дирeктoр нa „Мeтрoпoлитeн“ EAД, Мaрия Чaкърoвa, дирeктoр нa Дирeкция „Cтрaтeгичecкo рaзвитиe и инвecтициoнни прoeкти“ в ДП „Нaциoнaлнa кoмпaния жeлeзoпътнa инфрacтруктурa“. В кoнфeрeнциятa участваха и Дeницa Никoлoвa, зaм.-миниcтър нa рeгиoнaлнoтo рaзвитиe и блaгoуcтрoйcтвoтo и ръкoвoдитeл нa УO нa OПРР, Гaлинa Вacилeвa, зaм.-ръкoвoдитeл нa УO нa „OПТТИ 2014 – 2020“, и Мaртa Пeтрoвa, cъвeтник нa миниcтърa нa oкoлнaтa cрeдa и вoдитe.

На конференцията бяха oбcъдeни пeрcпeктивитe и възмoжнocтитe зa cтрoитeлcтвo прeз 2017г., както и нaпрeдъка пo отделните oпeрaтивни прoгрaми. Участниците в конференцията разискваха прилагането и някои основни моменти от нoвия Зaкoн зa oбщecтвeнитe пoръчки. Беше представена рабoтaтa нa Инфoрмaциoннaтa cиcтeмa зa упрaвлeниe нa cрeдcтвaтa oт EC – ИCУН 2020 c aкцeнт върху нoвoвъвeдeниятa, кoитo пoзвoлявaт пoвeчe прoцecи пo eлeктрoнeн път и улecнявaт oбмeнa нa дoкумeнти, кaктo мeжду кaндидaтитe и бeнeфициeнтитe, тaкa и мeжду oргaнитe нa упрaвлeниe и кoнтрoл.

Втора международна конференция Предизвикателствата на кохезионната политика на ЕС 2014-2020

Камарата на строителите в България и в. „Строител“ организираха Втората международна конференция „Предизвикателства на кохезионната политика на ЕС 2014 – 2020“. Форумът е под патронажа на г-жа Искра Михайлова, председател на Комисията по регионална политика на Европейския парламент. Тази година темата е „Опростяване на изпълнението на кохезионната политика“. Гост на конференцията е Валтер Дефа, генерален директор на Главна дирекция „Регионална и урбанистична политика“ на ЕК.

От българска страна в събитието участват Томислав Дончев, вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика, Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството, Ивелина Василева, министър на околната среда и водите и др. Във форума са включени и инж. Светослав Глосов, председател на УС на КСБ, Франческо Алборе, изпълняващ началник на Отдел за земеделски и структурни фондове към ОЛАФ, Соня Клисарска, директор на Дирекция АФКОС, МВР, Малина Крумова, директор на Дирекция „Централно координационно звено“ към Министерския съвет и член на работната Група на високо ниво за опростяване към ЕК, Деница Николова, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на УО на ОПРР, Яна Георгиева – главен директор на Главна дирекция „Оперативна програма „Околна среда“ към МОСВ, и др.

Целта на събитието е да се представят най-актуалните теми и новите моменти, свързани с прилагането на политиката на сближаване за 2014-2020 г., като и визиите за бъдещето на кохезионната политика след 2020 г.

Кръгла маса на тема Модернизация на обществените поръчки

Камарата на строителите в България за пети пореден път бе домакин на кръгла маса на тема „Модернизация на обществените поръчки“. Фокусът тази година бе приетият неотдавна от Народното събрание нов Закон за обществени поръчки (ЗОП). Представители и членове на КСБ обсъдиха с представителите на държавните институции основни моменти на новия ЗОП, който влиза в сила от 15 април 2016 г.

На срещата присъсъваха ръководители и представители на ключови държавни институции.

Дискусионен форум Строителството през 2016 г. Перспективи и предизвикателства. Възможностите през програмен период 2014-2020 г.

Камарата на строителите в България, съвместно с вестник „Строител“ организираха Петия дискусионен форум „Строителството през 2016 г. Перспективи и предизвикателства. Възможностите през програмен период 2014-2020 г.“ Форумът бе открит от инж. Светослав Глосов, председател на КСБ, който подчерта, че форумът е намерил своето място и се е превърнал в най-значимото за бранша събитие, в което откровено в диалог институциите и строителите поставят и обсъждат на професионален език важните теми, законодателството, приоритетите, предизвикателствата, проблемите пред строителните фирми и търсят взаимно полезни решения.

Предмет на обсъждане бяха перспективите за строителство през 2016 г. и възможностите на оперативните програми. На форума бе представен и новият проект на Закон за обществени поръчки (ЗОП). За първи път ще бъде представена унифицираната информационна система ИСУН 2020, която през новия програмен период ще бъде основният инструмент за кандидатстване, управление, отчитане и наблюдение на проектите по оперативните програми.

Участие във форума взеха вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, кметът на Столична община Йорданка Фъндъкова, председател на УС на АПИ, изп. директор на Столичния метрополитен и др.

Конференция Кохезионната политика 2014-2020 – предизвикателства и перспективи

Камарата на строителите в България организира конференция „Кохезионната политика 2014-2020 – предизвикателства и перспективи“. Конференцията се организира под патронажа на г-жа Искра Михайлова, председател на Комисията по регионална политика на Европейския парламент.

На конференцията са представени добрите практики при изпълнението на проекти в строителния сектор. Форумът е възможност да се направи оценка на резултатите от финансирането на политиката на сближаване в периода 2007-2013 и да се извлекат поуки от изпълнението на оперативните програми, както и очертаване на основните предизвикателства и възможности за следващите 2014-2020 г.

В конференцията участват още зам. министър-председателят по европейските фондове и икономическатра политика Томислав Дончев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, министърът на околната среда и водите Ивелина василева, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, кметът на Столична община Йорданка Фъндъкова, представители на ГД „Регионална политика на ЕК и „ОЛАФ“. На конференцията КСБ бе представена от инж. Светослав Глосов – председател на КСБ и Иван Бойков – изпълнителен директор.

Четвърта кръгла масаМодернизация на общeствените поръчки

По инициатива на Камарата на строителите в България за четвърти път се организира кръгла маса – „Модернизация на обществените поръчки“. Домакин на форума бе инж. Светослав Глосов, председател на КСБ. Във форума участваха заместник министър-председателят по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, Ивелина Василева, министър на околната среда и водите, зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, Найден Зеленогорски, председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в народното събрание.

Участниците в срещата разискваха основните моменти от новия Закон за обществените поръчки. Те всички се обединиха около заключението, че действащият Закон обществени поръчки (ЗОП) е изчерпал своите възможности като нормативна рамка и замяната му с нов би подобрило значително провеждането на публични търгове. Новият ЗОП създава правната рамка за елекртронизация на целия тръжен процес. Въвеждането на стандартна документация за тръжните процедури и изискванията за отделните видове поръчки ще бъде гаранция за ясни правила, че процедурата е проведена в съответствие с принципите на сводобната и лоялна конкуренция, равно третиране и недопускане на дискриминация, а следователно ще ограничи в голяма степен възможните нарушения. Проблемът с неясната документация по действащия Закон е огромен и това е една от причините за многото обжалвания на поръчките. Често, стартирането на изпълнението на големи инвестиционни проекти се забавя средно с 6-7 месеца заради обжалване.

Новият ЗОП предвижда съкратен вариант за обжалване на малките поръчки (които са под размера на националните прагове). Те ще се атакуват само в Комисията за защита на конкуренцията, без да има възможност за обжалване на втора инстанция.

Новият закон ще дава възможност и за бързо разглеждане на предложенията в откритите процедури. „Ще има опция първо да се отварят ценовите оферти, за да се види кой е предложил най-ниската. Ако кандидатът съответства на всички изисквания, веднага може да бъде обявен за печеливш“, обясни Томислав Дончев .

До месец април 2016 г. България има ангажимент да хармонизира законодателството в областта на обществените поръчки с новите европейски директиви.