Започнаха обученията за дигитализация в строителството

ЕЦИХ обединява браншови организации, научната мисъл и бизнеса, за да го подготви за цифровия преход в строително-инвестиционния процес

Обученията, които ще подготвят бизнеса за цифровия преход в строително-инвестиционния процес, започнаха днес. Европейският цифров иновационен хъб /ЕЦИХ/ в сектор строителство стартира програмата си с 4-дневния курс по въведение в дигитализацията. Лекциите преминават при засилен интерес от страна на фирмите, които развиват специализацията на свои водещи служители. Целият курс “Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България – ниво 1”, както и всички предстоящи, ще се провеждат в новия обучителния център на хъба в сграда на КСБ в София.

„Всички обучения на ЕЦИХ ще се провеждат в новия учебен център. От днес това е мястото, в което дигитализацията и модернизацията на българската строителна индустрия се превръщат в реалност. Екипът на ЕЦИХ в сектор строителство ще работи, за да бъде нашият бранш сред водещите индустрии в Европа и света. В залите на ЕЦИХ ще има специализирано оборудване, което ще даде достъп на бизнеса до иновациите и възможност да ги тестват преди да решат да инвестират в тях“, каза председателят на УС на ЕЦИХ в сектор строителство Любомир Пейновски.

„Това е първото ни обучение, предстои да развиваме програмата и постепенно да преминаваме през различните теми. За нас е важна обратната връзка от всички, които участват в обученията. Целта ни е курсовете да са не само теоретични, но и да имат силно практическа насоченост – за да сме в полза на компаниите от целия строителен бранш по пътя към неговата дигитална трансформация“, каза на откриването Мария Накова, ръководител на хъба.

Курсовете са предназначени за широк кръг от професионалисти в строителния сектор, които се занимават със строително-инвестиционно проектиране, управление на проекти, консултантска и надзорна дейност или администрация и сега навлизат в сферата на обработката на дигитална информация. Лекторите на първото обучение са университетски преподаватели и доказани специалисти в професионално направление архитектура и строителство от Университета по архитектура строителство и геодезия, Българска асоциация за управление на проекти в строителството, Камара на архитектите в България, Камара на строителите в България, ЕСРИ България. Ще има 8 модула, които покриват различни аспекти на дигитализацията: “Въведение в дигитализацията”, “Цифрови инструменти и софтуер”, “Добри практики при работа с дигитална информация”, “Цифрови компетенции и работа с дигитални ресурси”, “Дигитална колаборация и управление на проекти”, “Правна рамка на дигитализацията в строителството”, “Електронно управление в строителството” и “Дигитализация и интелектуална собственост в строителството”. Участниците ще придобият знания и умения за основните принципи на работа с дигитална информация според приетите международни и национални стандарти. Ще се запознаят с основните принципи на следващото ниво в процеса на дигитализация на индустрията, а именно – строително-информационното моделиране, по-известно като BIM, и взаимодействието и едновременното му прилагане с географските информационни системи (GIS). Лекциите ще дадат и базови знания за автоматизацията и роботизацията в съвременното строителство.

Следващото обучение ще се проведе на 8 и 9 август. На сайта на хъба вече започна регистрацията на желаещите да се включат в курса “Управление на информация съгласно ISO 19650“ /още – в приложения линк https://www.edih-construction.bg/8-9august. Курсът е разделен на 3 модула, които съчетават различни аспекти и основни технически понятия от практиката в строително-информационното моделиране (СИМ) с рамката, установена от серия стандарти ISO 19650.