Строителство е сред печелившите бизнеси за 2015 година, показва Юбилейното десето издание на класацията „Капитал 100“, подреждаща корпоративните гиганти в страната.
Годината е била най-силна за големите строителни компании, спечелили по-големите държавни обществени поръчки. Според анализ на Камара на строителите най-много договори през изминалата година са сключени в сегмента „Инженерна инфраструктура“, следван от ВиК и енергийната инфраструктура.
Делът на жилищното строителство е едва 10% в общите приходи в сектора.
Над 80% от инвестициите в сектора се осигуряват от държавата
За съжаление преките чуждестранни инвестиции за 2015 г. са едва 115 млн. евро и намаляват с близо 58% на годишна база, показва анализа на КСБ. Следователно за трета поредна година след бума в строителството, над 80% от инвестициите в секто а се осигурават от държавата.
По предварителни данни продукцията в сектора е за над 11 млрд. лева, но вероятно са повече, считат експертите. 3 млрд. лева са приходите на най-големите компании, което е почти 30% от бизнеса в строителние сектор за 2015 г.
Следващата 2017 г. ще е сложна за сектора,
твърдят повечето мениджъри от бранша.
Средствата за пътища са намалели в този програмен период. Договорени са отсечките от Струма. Остава само избора на изпълнител на първите 10 км от Хемус. Очакват се единствено големите железопътни проекти да изберат своите изпълнители.
Централният участък на третия лъч на метрото вече е договорен.
Във водния сектор може да стартират ранните проекти, както и да се изпълнат с финансиране от новите програми 8-те недовършени проекти, з акоито има вече избрани изпълнители.
Пътните ремонти, енергийно обновяване на жилищни и други сгради, както и рехабилитацията и обновявянето на градската инфраструктура са възможностите за по-малките фирми да си гарантират работа.
Някои от големите строителни компании се ориентират към собствени инвестиции в жилищни и/или ваканционни комплекси.
Анализите показват, че е малко вероятно да се случи нов бум в жилищното или бизнес строителството, който да изведе зависимостта на строителния бизнес от изпълнението на държавните поръчки. Това вероятно ще доведе и до отпадане на част от компаниите, твърди секторният анализ на „Капитал 100“.
http://gradat.bg/