| – Г-н Иванов, как върви участъкът от магистрала „Тракия" от Ямбол до Карнобат, който вашият консорциум изпълнява? – По този въпрос имаше много спекулации в пресата. Аз, като представляващ „Сдружение Тракия IV", искам да уверя, че строителството върви в графика, който сме представили. Имахме среща между възложителя, изпълнителя и надзора на обекта. Първият етап върви със 7 дни предсрочно, а вторият и третият етап са с 15 дни напред. Закъснение няма и няма и да има. – Премиерът Бойко Борисов и строителният министър Росен Плевнелиев бяха изразили опасения специално за тази част от магистралата. – Притеснения имаше в самото начало. Защото е много лесно, като отидеш на лот 2 или лот 3, където работят съответно „Трейс" и гръцката компания „Актор", да видиш напредъка. Да, но те са с 6 месеца преди нас. В нашия участък нещата са още в началото. Сравненията трябва да бъдат правени, когато ние се изравним по време за изпълнение. Пак казвам: нямаме закъснение от работния график, представен в Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ). Това твърдо е констатирано от ръководството й и от строителното министерство. – Притесненията се появиха заради фалита на „Мостстрой"! – Не бих го нарекъл фалит. За момента имаме само една молба за обявяване в не- състоятелност. Дали компанията ще бъде обявена в несъстоятелност е едно бъдещо и несигурно събитие. Действително новината събуди доста притеснения, подклаждани, разбира се, от медии и конкуренти. Но нещата утихнаха. „Мостстрой" не е „Холдинг Пътища", не е и „Сдружение Тракия IV", а само една компания с много малък дял в строежа на магистралата. Проблемите им по никакъв начин не се отразяват на проекта. – Да поговорим тогава за „Холдинг Пътища". Крахът на „Мостстрой" повлече и тези акции надолу. – Аз съм строител и не разбирам от борсови спекулации. Това, което виждам и у нас, и в чужбина, е, че хората много се влияят от слухове. Знам само, че това, което излиза в публичното пространство, е много далеч от действителната ситуация. – Значи не се очаква фалит на холдинга? – Притеснения не би трябвало да има и това няма как да се случи. Вижте, в момента ние поддържаме текущо и при зимни условия над 5000 км републикански пътища. Никой друг няма подобни договори. – В АПИ още се точат търгове за поддръжката. Ще запазите ли договорите, за които говорите? – До голяма степен сме ги запазили. Там, където има обжалване, продължаваме да поддържаме пътищата по силата на временни договори до 31 март 2011 г. Въпрос на време е да бъдат официално подписани договори. По новите процедури сме спечелили поддръжката на над 3300 км републиканска мрежа, а за останалите чакаме съдебно решение и вярваме, че то ще е в наша полза. – Това ли е причината да твърдите, че „Холдинг Пътища" е стабилен? – Не само. фирми на холдинга извършват и поддръжката на една шеста от текущия ремонт на пътищата на територията на София. Ние обслужваме кв. „Овча купел", „Красно село", „Красна поляна", „Банкя" и други. Изпълняваме и най-голямата част от водния цикъл на столицата. Стойността му е 15 млн. евро. Освен това „Пътностроителна техника" поддържа светофарите, знаците и маркировката в града. Вече 8 години. Изградили сме по няколко направления зелена вълна, видеонаблюдение. Реално нашите проекти са облекчили трафика в София с над 25%. Задръствания има, но това е заради самата инфраструктура -тесни улици и булеварди. Няма второ ниво. – Това ли е решението? – Да, това е най-лесното и бързо решение. Дотук говорихме само за София. Отделно строим завод за битови отпадъци в Монтана на стойност 8,125 млн. евро. Това е една от първите подобни мощности у нас. На първо място сме класирани и за втори такъв завод във Враца. Там има обжалване и очакваме решение на Върховния административен съд (ВАС), за да стартираме строителството. – Каква е стойността на този проект? – 4,813 млн. лв. Във Враца сме класирани на първо място и за изграждането на клетка за депониране на битови отпадъци. Тя е на стойност 3,224 млн. лв. Там също чакаме решение на ВАС, за да подпишем договор. В Монтана ще предадем предсрочно обекта. Завършихме успешно и един от първите проекти по Оперативна програма „Регионално развитие" – пълната рехабилитация и разширението на пътя Калояновец -Ловеч (5,5 км). Сега изпълняваме няколко лота от програма „Транзитни пътища 5" и проекти, финансирани от Световната банка. – Нали имаше проблем с финансирането? – Мисля, че нещата започнаха да се нормализират. По някои лотове подписахме допълнителни споразумения за удължаване на сроковете заради липсата на пари. Ние продължихме да изграждаме проектите си за наша сметка. Надяваме се да си получим парите. – Имате ли уверения? – Да. От АПИ твърдят, че проектите ще бъдат финансирани. „Холдинг Пътища" и икономическата група около него имат проекти за повече от 200 млн. евро, които трябва да бъдат реализирани. Трябва да знаете също, че нашият участък от магистрала „Тракия" е най-сложният и най-големият. – Как така? Нали при вас няма оризища. – Напротив. Този проблем е минимален в лотове 2 и 3. При нас е пълно с мочурища. В момента имаме над 20 километра неподходящи почви, за които чакаме проектантско решение. – Какво, препроектиране ли ще се наложи? – Не. Нужно е допълнително проектиране за решаване на проблема. Тези 20 км са мочурища и неподходящи почви. Върху тях магистрала не може да се прави. Има вариант да се отнеме съответният пласт почва и да се замени с подходящ материал или да се използва геотекстил. – Това ще оскъпи ли проекта? – Да. – Много се говореше, че анекси за „Тракия" няма да бъдат допуснати! – В договора ни има рискове, които се поемат от възложителя. Този е точно такъв. Ще направим всичко възможно магистралата да е добра за възложителя и за изпълнителя, и най-вече за хората, които ще ползват аутобана. Никой не иска да пътува по бабунки до морето и колата му да се тресе или, не дай си боже, пътят да пропада. Това е наш морален ангажимент. – Пътната агенция наясно ли е със ситуацията? – Напълно. До края на годината трябва да излязат с решение каква технология да се приложи в проблемния участък. Като голяма българска компания ние се гордеем, че получихме най-дългия и сложен участък от магистралата. Нашият лот е с 50% по-дълъг от предишните два, а срокът за изпълнение – само с 4 месеца по-дълъг. По договор трябва да сме готови в края на 2012 г. -началото на 2013 г. – Да, но премиерът каза, че иска готова магистрала до лятото на 2012 г.! – Правим опити да завършим проекта предсрочно. Знаем добре позицията на премиера и се съобразяваме с нея. – Може ли срокът да се свие с половин година? – Да. Възможно е да стане при ритмично финансиране и бързо решаване на текущите проблеми. – Държавата плаща ли ви в момента? – Взели сме аванс и сме получили уверения, че плащанията няма да се бавят. |











