|
Електроразпределителното дружество ЧЕЗ забавя изкупуването на съоръжения, изградени от нови клиенти и за това ще бъде санкционирана. Готвим наказателно постановление, заяви във вторник пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Става въпрос за построената за сметка на инвеститорите мрежа за присъединяване на производствените им мощности или обекти към системата. Възможността за по-бързо включване на нови клиенти в мрежата като те си изградят мрежата се допуска нормативно, но в същото време електроразпределителното предприятие (ЕРП) е длъжно после да изкупи съоръженията, а докато не стори това да плаща наем за ползването им. Тъй като ЕРП-ата от години твърдят, че не разполагат със средства за присъединяване, тъй като ДКЕВР им реже инвестициите ,за да намалява крайните цени на тока, масова е практиката клиентите сами да си строят мрежата. Също така често след проточващи се дълго преговори дружествата изкупуват съоръженията, но на цени по-ниски от вложените от инвеститора средства. От ЧЕЗ обаче нито изкупуват съоръженията, нито плащат наем и към момента компанията дължи над 100 млн. лв. на свои клиенти за изграждането и ползването им, посочи регулаторният шеф. "Всички чакат по много години и лошото е, че няма гаранции колко време ще чакат. Има според нас лоша практика и ние правим проверка, установили сме размера на тази лоша практика, какъв е ефектът за потребителите, какъв е ефектът за ЧЕЗ. Нямам съмнение, че ползата е за ЧЕЗ, а загубите са за потребителите“, заяви Семерджиев. Той каза още, че комисията ще предложи промени в наредбата, за да се уреди законово срокът, в който дружествата са длъжни да изкупят тези съоръжения. Семерджиев отхвърли тезата на ЧЕЗ, че за да събере пари за изкупуване на съоръженията, цената на тока в Западна България трябва да се повиши. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обаче смята, че ДКЕВР трябва да признава на дружествата разходите за изграждане на мрежа за присъединяване и да се балансира регулаторната рамка в това отношение. Семерджиев допълни, че останалите двама доставчици на електроенергия ЕВН и Е.ОН не забавят изкупуването на тези съоръженията. |