Документация ЗА УЧАСТИЕ В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА С ПРЕДМЕТ: “ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ ЗА ПОДГОТОВКАТА НА ТЕХНИЧЕСКА И ТРЪЖНА ДОКУМЕНТАЦИЯ ПО ПРОЕКТ BG 2006/018-343.10.03 – РАЗВИТИЕ НА ИНДУСТРИАЛНИТЕ ЗОНИ – ФАЗА 2” – Започна втората фаза за създаване на индустриалните зониПроектът е продължение на спрения по ФАР 2005Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) обяви търг за втората фаза от развитието на индустриалните зони. Той е за техническата помощ за подготовка на техническа и тръжна документация по проект BG 2006/018-343.10.03. Срокът за изпълнение на договора е 17 месеца. Документи се купуват до 27 май. До същата дата се предават и офертите. Те ще бъдат отворени на 28 май.
Целта на проекта е да подкрепи органите на централната и местната власт при подготовката на техническата документация за избраните проекти от фаза 1 (финансов меморандум 2005), както и да подготви тръжната документация за другите два компонента в проекта – строителство и супервизия. Основната задача на изпълнителя ще включва изработване на:
->предпроектни проучвания, проучвания за осъществимост и техническа проектна документация за 20+ (знакът + означава по-голям брой от числото пред него, в случая – повече от 20) инвестиционни проекта в индустриалните места, подбрани от фаза 1.
->изработване на пакети тръжна документация за строителство, организирано в отделни лотове и супервизия (за 13-15 индустриални зони – до изчерпване на средствата по фиша на проекта за строителни дейности)
->за възлагане от Дирекция "Изпълнителна агенция – Програма ФАР" в МРРБ по Закона за обществените поръчки, изработване на отделни пакети тръжна документация за строителство (остатъка до 2 индустриални зони) и за супервизия, за възлагане от общините, потенциални бенефициенти по Оперативна програма "Регионално развитие".
Всяка оферта трябва да бъде представена заедно с банкова гаранция за участие в размер на 30 хил. евро. Гаранцията за добро изпълнение е 5% върху стойността на договора без ДДС.
Участникът трябва да има минимален документално доказан оборот от договори за изпълнение на дейности като консултант по подобни дейности за последните три години с обем 2 млн. евро. Кандидатът трябва да докаже опита си в проектиране на индустриални зони и трябва да отговаря на посочените изисквания в заданието и документацията.
Икономически най-изгодна оферта се получава при изпълнение на четири показателя: квалификация и опит на ключовите експерти – 40 точки, опит на участника – 20, качество на стратегията за изпълнение на договора – 20, предложена крайна цена – 20 точки.
Обществената поръчката е свързана с проект, финансиран от фондове на Европейския съюз – Национална програма ФАР – II част, 2006 г. Проектът е продължение на BG 2005/017 – 586.04.01 Развитие на индустриалните зони, част 1-2005, заедно с BG 2005/017 – 586.04.01-01 Техническа помощ за развитие на индустриалните зони. Всеки от двата компонента по проекта от 2005 г. е на стойност 1 млн. евро, които се отпускат от програма ФАР. Техническата помощ е спечелена от гръцката фирма "Икап" АД за 976 910 евро, компанията трябва да изпълни договора си за 37 месеца. В търга са участвали две фирми – INGENERIA IDOM INTERNACIONAL – Испания, и ICAP S.A. – Гърция.
Проектът за индустриалните зони – фаза 1, заедно с още два проекта по ФАР беше причина средствата по предприсъединителната програма да бъдат замразени. Очакваше се след проверката от Европейската комисия, започнала в края на март и завършила на 4 април, ЕК да се произнесе по случая, но това все още не е станало. Временното спиране на средствата беше придружено и от искане за смяна на координаторите по проектите на програма ФАР в Министерството на финансите (Гергана Беремска) и в регионалното ведомство (Димчо Михалевски). И двамата подадоха оставки. В регионалното министерство не е избран нов координатор по средствата от програма ФАР.
Проектът за развитие на индустриалните зони – фаза 1, част "Техническа помощ", беше разделен на два компонента – техническа помощ и строителен надзор. В хода на развитие на проекта броят на индустриалните зони се промени от 16+ на 20+. Третата част от проекта е за събиране на предложения за места на индустриалните зони.
На 24 април бяха утвърдени избраните 24 общини, в които ще има индустриални зони.
Автор:Милена ВАСИЛЕВА, в. "Строителство Градът"