| Обещанията, дадени от правителството на ГЕРБ, че ще сложи край на оскъпяването на големите инфраструктурни проекти, изглежда, няма да се сбъднат. Последната отсечка на магистрала „Тракия" най-вероятно ще се оскъпи. Близо 48-километровият участък ще струва повече от 174.7 млн. лв. без ДДС. Това е сумата, с която сдружение „Тракия IV" с водещ партньор „Холдинг Пътища" спечели търга. Сега обаче изпълнителният директор на консорциума Иван Иванов започна да говори за оскъпяване. Първо го направи пред в. „Труд". Неподходящите почви Причината според него е, че 20 километра от участъка включват мочурища и неподходящи почви, през които магистралата не може да мине. Така ще се наложи отсечката да се препроектира, което пък ще доведе до вдигане на цената. Въпреки че ден по-рано Иван Иванов беше категоричен, че оскъпяване ще има, пред в. „Пари" той отговори уклончиво. Посочи, че очаква до месец анализ от проектантите как може да се реши проблемът. Иванов допълни, че са възникнали различни видове допълнителни работи, но не се ангажира с колко би се оскъпил проектът. Вчера пък от АПИ обясниха, че при тях не са постъпвали никакви конкретни искания нито за оскъпяване, нито за препроектиране. Любопитното е, че Иванов казва пред „Труд", че там са напълно наясно със ситуацията и „до края на годината трябва да излязат с решение каква технология да се приложи за проблемния участък". Това ще струва милиони Единият от вариантите е „да се отнеме съответният пласт почва и да се замени с подходящ материал", коментира още той. Но според заети в пътния бранш така проектът ще се оскъпи с милиони. „Ако трябва да се премахне единият слой от тези 20 км, трябва да бъде направен изкоп от над 800 хил. куб. м", коментира пред в. „Пари" Румен Иовчев от Българска браншова камара "Пътища". Според него така цената ще се покачи с най-малко 4 млн. лв. Това е поредният проблем, с който консорциумът „Тракия IV" се сблъсква при строителството на отсечката от Ямбол до Карнобат. Повод за спекулации стана обявената несъстоятелност на „Мостстрой", което е едно от дружествата в консорциума изпълнител. Регионалният министър Росен Плевнелиев дори се закани, че ако има забавяне със строителството, ще развали договора със сдружението. Скромното начало „Холдинг Пътища" спечели най-дългата отсечка от „Тракия" с оферта от 174.7 млн. лв. без ДДС. Това означава, че километър от участъка ще струва близо 1.8 млн. EUR без ДДС. Самата отсечка е най-дълга и най-сложна. Другите две фирми „Актор" и „Трейс" също спечелиха с ниски оферти. От регионалното министерство бяха предвидили пределна стойност на километър от 3 млн. EUR, но всички кандидати дадоха по-ниски цени. Тогава експерти изразиха опасения, че няма как да не се стигне до оскъпяване. Дарина Кахраманова |
| Промени в позицията През пролетта, когато бяха отворени офертите за отсечката между Нова Загора и Ямбол, Плевнелиев изрази воля да сложи край на порочната практика на анексиране и оскъпяване на договорите за пътища. "Договорът за „Тракия" е железен. Не може да има никакво оскъпяване или забавяне на строителството", заяви тогава той. Няколко месеца по-късно той обясни: „Всеки договор за всеки обект на тази планета – и кокошкарник, и магистрала, може да бъде анексиран и това е нормално, винаги може да се случи нещо в хода на строителството, но държавата този път е в силна позиция и ще се бори здраво" (бТВ, 25.08.20102.) "С колко ще се оскъпи проектът, зависи откъде ще се докара материалът, с който ще бъдат заменени неподходящите пластове. Няма да струва 1.00 или 200 хил., лв., а ще струва милиони, Трябва да бъде направен изкоп от близо 800 хил., куб. м и след това да се направят насипи. Процедурата за 1 куб. м е около 4 лв. Така най-малко оскъпяването ще е с около 3-4 млн. лв. |











