Красимира Янева
Това лято в България може да се спи на отворен прозорец през деня. Няма шум от строежите, про-виквания на строители, разтоварване на материали и циментов прах. Просто защото почти няма сгради в строеж, а тези, които ги има, са почти довършени.
От началото на кризата досега все повече строители остават без препитание, и то защото няма обекти, на които да работят. Само за изминалата година 100 хил. строители са били съкратени. През тази някои фирми продължават с орязването на щата, намаляват работното време на работниците си или ги пускат в неплатен отпуск.
От 5200 фирми едва 2100 са се пререгистрирали, съобщиха от Камарата на строителите в България. Срокът за потвърждение е удължен до края на септември. От регистрация са отпаднали предимно малки фирми и такива, на които строителството не е основна дейност, обясниха преди време от камарата. Сега обаче те признаха, че дори големите фирми са декларирали намалени обеми на работа за 2009 г. с 50%, а сега работата е още по-малко.
Надолу, надолу
„Тази година е по-тежка в сравнение с 2009 г., защото, от една страна, някои сгради стоят незавършени, тъй като инвеститорите им нямат средства, за да ги довършат, а от друга, започнатите обекти през 2008 г. вече са построени и предадени за ползване, а нови почти няма", обясни изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Иван Бойков.
Лятото на 2010 г. е по-скоро хладно за строителите. Те работят на сянка, довършвайки стари обекти. Ако през 2006 и 2007 г. всяка седмица имаше първи копки на големи жилищни, офис сгради или молове, през тази година дори в София те се броят на пръсти – сред тях са магазинът на „Икеа" и „Тодор Александров офисис". Останалите новостроящи се сгради са със сравнително малка разгъната застроена площ.
Някои фирми имат подписани договори за строителство на сгради, но инвеститорите отлагат старта заради пренаситеността с жилища, офиси и търговски площи. От друга страна, общините спират обявени обществени поръчки за строителство на рехабилитационни центрове, защото трябва да съкращават разходите си. От трета, някои фирми, които са спечелили изграждане на обекти, не са ги започнали. Причината е банално известна -обжалване на избрания изпълнител от друг участник пред Комисията за защита на конкуренцията и след това пред Върховния административен съд. Така една сграда вместо да бъде наполовина построена през лятото, ще започне да се строи най-рано през есента. Парите за свършената работа ще потекат към фирмите още по-късно…
Дълговете
Освен заради намалените обеми на работа фирмите в строителството са на ръба на оцеляването и поради друга причина – имат несъбрани вземания от министерствата, държавни агенции и общини. Регионалното министерство и Агенция „Пътна инфраструктура" са изплатили 147 млн. лв. по споразумението с Камарата на строителите в България. Още над 40 млн. лв. са изплатени по схемата чрез Българската банка за развитие. Признатите разходи на министерствата към строителния бранш обаче са към 350 млн. лв., част от тях вече са изплатени. По данни на Камарата на строителите други около 100 млн. лв. се дължат от общините. „При тях държавата не може да се намеси", обясни Иван Бойков.
Оцеляване
Някои строителни фирми са намерили начин да оцелеят при почти липсващото сградно строителство – преквалифицират персонала си, за да може да строи пътища, мостове и т.н. Преквалификацията обаче също струва пари, а трябва да се купуват и машини. За да не им се наложи да правят толкова големи разходи, те участват в консорциуми в обществени поръчки за строителство на пътища. Дори вече строителството на някои лотове от магистрала „Тракия" започна. Сега надеждите на фирмите са насочени натам -към инфраструктурата. Плановете за нейното изграждане обаче зависят от управляващите, а така те ще контролират и плащанията към почти целия бранш.
Кога той ще се възстанови и дали ще се възстанови напълно – почти никой не се наема да прогнозира. Кога браншът ще се възстанови, зависело от развитието на икономиката, от това дали държавата има пари за съфинанси-ране на европейските проекти. За всички е ясно обаче, че приходите от строителство от 16 млрд. лв., получени през 2008 г., ще бъдат вече блян.
Надяваме се да стартираме нови обекти в София
инж. Асен Чавдаров, технически директор на "Контракт сити"
Надяваме се последното тримесечие годината да стартираме нови проекти, нещо, което беше немислимо през 2009 г. Реално обемът на работа през годината се е запазил, тъй като основният приоритет за нас бяха завършването и въвеждането в експлоатация на започнатите вече проекти. Дружеството планира започването на два нови проекта – в жк „Полигона" и квартал „Манастирски ливади". Разгънатата им застроена площ ще е приблизително по 10 000 кв. м.
През призмата на нашето дружество 2010 всъщност се яви по-успешна от 2009 г. по показател продажби, защото обектите ни са завършени или са пред завършване. За реализирането на успешни сделки от значение са и името на фирмата строител, нейната история, качество, лоялност и коректност при работа и изпълнение. В тази връзка при нас остава относително постоянен и делът на сключени договори за обекти на по-ранни етапи от Акт 15.
Не останахме незасегнати от кризата обаче. Най-общо мога да кажа, че от началото на кризата поради намаления обем на производство и свитото финансиране се наложиха редукции на работните заплати и на персонала от порядъка на 10-20%.
Пренасочваме се към инфраструктурата
инж. Николина Бръчкова, зам. изпълнителен директор на "Галчев холдинг"
Обемите на работата ни през тази година в никакъв случай не са по-големи в сравнение с 2009 г. Имаме спад. Доста обекти, чието изграждане трябваше да започнем, се отложиха по независещи от нас причини. Община Кюстендил прекрати процедура за избор на изпълнител за реконструкция на медицински комплекс за рехабилитация на сърдечно болни. Общината явно няма да може да осигури финансирането. През 2009 г. спечелихме изграждане на детска градина в кв. .Дървеница" в София, но не сме започнали работа там, защото текат процедури по обжалване. Така през тази година работим по довършване на обекти, които сме започнали в предишни години. Сега правим анализ за първото шестмесечие на годината, но общият спад на дейността ни е малко по-малък от общия за сектора от около 17% и от фирми с размерите на нашата. От началото на кризата правим съкращения, та дори и сега. Ще продължим със съкращенията, докато не започнем да работим по вече договорените, но нестартирали обекти. През юни изчерпахме възможностите си за работа на половин работен ден, излизане в платен или дори неплатен отпуск. Ще преквалифицираме част от персонала за работа в инфраструктурно строителство. Участвахме в консорциума „Тракия 4" и спечелихме изграждане на Лот 4 от магистрала „Тракия" – отсечката между Ямбол и Карнобат. Спечелихме и изграждане на пътна отсечка по програмата „транзитни пътища 5". В консорциум спечелихме и обект за аварийни ремонти и строително-монтажни работи на водопровод на една трета от София.
И тази година за нас пазарът не е съвсем умрял
Маргарита Байнова, търговски директор "Филто – С"
През тази година довършваме стари обекти. Работата при нас не е по-малко, дори е повече в сравнение с 2009 г. Пазарът не е съвсем умрял.
В нашата фирма съкращения на персонал не е имало, защото дори и в силните години в строителството не сме го раздували. Не сме намалявали и заплати.
През тази година обаче няма да започваме строителство на нови обекти. Подготвяме нови терени, но кога ще започне строителството, ще зависи от икономическото развитие на страната. Със сигурност ще строим жилищни сгради в София, защото офис пазарът е пренаситен. Дали обаче обектите ни ще са с разгъната застроена площ от 2000 кв. м или от 6000 кв. м, още е рано да се каже. Не мога да кажа колко бихме си позволили да платим за даден терен, ако искаме да строим на него. Всичко зависи от това какво може да се построи, от местоположението и т.н.
В кризата купувачите на наши имоти са само такива, които вече имат закупен имот от нас. Много малко са останалите клиенти, които случайно ни намират. Те по-дълго ни опознават, а на нас ни е нужно по-дълго време да им докажем, че сме лоялни. Клиентите вече имат определени критерии при покупка на жилище и не са готови да платят за каквото и да е. Младите започнаха да търсят и напълно готови жилища – до ключ.