Единство, разум, спокойствие и диалог – към това призова председателят на КСБ инж. Симеон Пешов в обръщението си към Управителния съвет на Камарата, който се проведе в Бургас. Неговият доклад за дейността на КСБ през 2009 г. беше приет единодушно. Инж. Пешов акцентира върху добрите отношения на КСБ с държавните органи и с общините. По думите му добре се развива и международната й дейност, като доказателство за това е избирането на София за домакин на конгреса на FIEC през 2011 г. Инж. Пешов определи като изключително важна и полезна работата на Изпълнителното бюро и на Управителния съвет по законите, свързани със строителството – Закона за обществените поръчки, Закона за устройство на територията, Закона за данък добавена стойност и др.
Неговият доклад за дейността на КСБ през 2009 г. беше приет единодушно. „В момента в КСБ членуват 1932 фирми, които изпълняват над 85% от обема на строително-монтажните работи в страната. Камарата е стабилна организация, с ясна структура и с относително постоянен членски състав”, това каза в доклада си пред Управителния съвет на КСБ инж. Симеон Пешов. „Ние се радвахме през 2008 г. на изключително високи стойности на строителните обеми. Отчетната 2009 г. беше началото на влизане на страната в икономическата криза. През настоящата 2010 г. ситуацията до месец май остана най-тежка. В сегашния момент сме в най-ниската точка. Много фирми заключиха офисите си”, заяви той, но добави, че се появява надежда, което се дължи най-вече на това, че все по-активно започва провеждането на търгове за усвояване на европейските фондове.
Инж. Пешов акцентира върху добрите отношения на КСБ с държавните органи и с общините. По думите му добре се развива и международната й дейност, като доказателство за това е избирането на София за домакин на конгреса на FIEC през 2011 г. „Камарата създаде уникален регистър, за който сме поздравени от много институции, и можем да се гордеем с него”, подчерта инж. Пешов. Той определи като изключително важна и полезна работата на Изпълнителното бюро и на Управителния съвет по законите, свързани със строителството – Закона за обществените поръчки, Закона за устройство на територията, Закона за данък добавена стройност и др. „Организирани бяха експертни групи. Техните предложения, след утвърждаване, бяха представени и защитавани пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството и пред комисиите в Народното събрание. Частичен успех има, но той е недостатъчен и предстои много труд и постоянство за довеждане на нещата до успешен край”, се посочва още в доклада. „Главната задача пред всички нас е запазването на единството на КСБ, обединяване около устава и нуждите на строителите, работата в синхрон с всички звена”, категоричен е председателят на Камарата.