Строителството ще нараства с 12-15% поне още 4-5 години
През 2007 г. преките чуждестранни инвестиции в сектора са били 508.3 млн. евро, делът му в брутния вътрешен продукт е около 7%
Автор: Николай ТОДОРОВ в."СТРОИТЕЛСТВО ГРАДЪТ"
Българският строителен сектор ще продължи да се развива с около 12-15% годишно поне още 4-5 години. Задължение на държавата обаче е да се погрижи за създаване на адекватна нормативна база, за да може този бум да продължи при най-добрите условия за всички участници в сектора и за потребителите. Това изтъкна заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Савин Ковачев при откриването на осмото и най-голямо досега издание на Българската строителна седмица на 11 март в "Интер експо и конгресен център" в столицата. Директните участници на изложението бяха 354, новите фирми – 80, 70 са българските компании, от Германия има 65 изложители, от Турция – 60, Италия – 24, Австрия – 21, Чехия – 15. За седми път с общ щанд участва германската провинция Бавария, традиционно беше и колективното турско представяне. Изложителите бяха от 22 държави, сред които всички балкански страни, строителният панаир продължи до 15 март. В рамките на паралелната програма се проведе и вече традиционната конференция на в. "Дневник" и в. "Строителство Градът" за инфраструктурни проекти, екология и пътища, както и редица презентации на нови строителни продукти.
Разширяването на "Интер експо и конгресен център" може да стане върху съседен терен на "Петрол" АД, за който вече има договореност за замяна с общински парцел. Това съобщи столичният заместник-кмет Минко Герджиков на пресконференция по време на форума. Столичната община е акционер в изложбения център, маршрутът на бъдещата метролиния от "Младост" до летището преминава точно край изложбения комплекс и ще обслужва посетителите на панаирните прояви. Плановете за развитие включват изграждане на седма, засега последна палата от 2 хил. кв.м след пуска на 5-и и 6-и павилион за форума преди седмица, както и паркинг с 2000 места под бул. "Цариградско шосе". Изложението е възможност за нас за директна среща с производители и за тяхното участие в наши търгове, заяви още Герджиков.
София привлича 50% от преките чужди инвестиции и произвежда 30% от брутния вътрешен продукт. Все пак нека градът да не се опитва да концентрира всички ресурси и заетост и да разтоварим София от свръхцентрализацията, призова арх. Атанас Тосев, член на управителния съвет на Камарата на архитектите в България. Ще работим за по-голяма децентрализация и изнасяне извън София на енергоемки и изискващи много работна ръка дейности, обеща областният управител Тодор Модев.
По изнесени експертни данни на Камарата на строителите в България относителният дял на сградното строителство през 2006 г. е бил 60.2% от общо изпълнените строителни и монтажни работи, делът на инженерното строителство се увеличава с 10%, достигайки до 40%. Най-високи са приходите от сградно строителство (3.255 млрд. евро за 2006 г.), и най-вече в областта на жилищното строителство (1.568 млрд. евро). Налице е значителен скок в новото строителство и подобренията (от 677.5 млн.евро през 2005 г. до 1.406 млрд. евро за 2006 г.).
Продажбите на търговските фирми следват тенденцията на ръста на строителния пазар. Обемите при сравнително новата серия "Деко профешънъл" на "Оргахим" например са едно от най-големите съобщени числа – с 300%. В зависимост от досегашните продажби и конкретната серия продукти варира ръстът при различните производствени и търговски компании.
Тенденции
Делът на строителния сектор в БВП на България за 2006 г. е приблизително 7%, на пазара в България работят около 4000 предприятия. Последните 3-4 години са характерни с постоянното нарастване обемите на строително-монтажните работи с около 12-15%. Тази тенденция се очаква да продължи и в следващите 4-5 години. Това показва анализ на Камарата на строителите в България.
Важен фактор за ефективността на фирмите е цената на материалите. През 2007 г. средният ръст е приблизително 12.6%. Основни причини за нарастването на цените са световното поскъпване на материалите, както и вътрешното повишаване на стойността на строителните услуги. Строителните инвестиции в страната са приблизително 42% от общия обем, очаква се засилена активност при промишлените обекти и търговски и развлекателни центрове. През 2007 г. преките чуждестранни инвестиции в строителния сектор възлизат на 508.3 млн. евро, като нарастват приблизително с 10% при сравнение с 2006 г. – 466.6 млн. евро. Инфраструктурното строителство по данни на Националния статистически институт през 2006 г. достига 4.699 млрд. евро, ръстът спрямо предходната година е 4.5%.
Проблеми и препоръки
->Засилена конкуренция
->Недостиг на работна сила, липса на специализирани кадри
->Растящи цени на строителните материали и услуги
->Финансови проблеми и достъп до външни източници на финансиране
->Необходимост от по-тясна специализация в определена сфера на строителството
->Фирмените стратегии да бъдат изградени на основата на усъвършенстване на производствените процеси
->Обучение на персонала и повишаване квалификацията
->Подобряване качеството на маркетинга
Blog - Latest News
Раздел: 1 / КСБ2 / Българският строителен сектор ще продължи да се развива с около 12-15% годишно...