“ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА ДЪРЖАВНАТА И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИИ С ВОЕННАТА БАЗА, РАЗПОЛОЖЕНА НА ТЯХНА ТЕРИТОРИЯ. ИКОНОМИЧЕСКИ, ПОЛИТИЧЕСКИ, ЕКОЛОГИЧНИ И ПРАВНИ АСПЕКТИ”
3 май – 17 май 2008 г.
Място на провеждане: – гр. Ню Йорк, гр. Джаксънвил и гр.Тампа, Флорида, САЩ
Срок за записване до 10 април 2008 г.
Организатори: – АТЛАНТИЧЕСКИЯТ КЛУБ БЪЛГАРИЯ, ОБЩИНАТА и УНИВЕРСИТЕТЪТ на ДЖАКСЪНВИЛ, Флорида, САЩ и "СТАР КЪМПАНИ" – ООД -Дирекция “МЕЖДУНАРОДНИ ПРОГРАМИ"
АНОТАЦИЯ
Семинарът се организира за девети пореден път и е във връзка с успешното присъединяване на нашата страна към структурите на НАТО и подписаното в края на м. април 2006г. в София Споразумение между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната. Реализирането на възможностите, произтичащи от това споразумение изисква нов тип взаимоотношения между държавната и местната администрации и разположената на територията на общината военна база. За пример сме избрали най-типичните случаи за района на град Джаксънвил, Флорида – две военноморски бази – Blont Island Command и Маурort Naval Station, както и една закрита военно-въздушна база Cecile Air Field, която изключително успешно използва съоръженията си за граждански цели – учебна авиационна работилница на местния колеж, учебно летище, отдавано под наем и др., а така също и една активно действаща военно-въздушна база – МаcDill AFB, намираща се в град Тампа, Флорида, където освен 6-то Въздушно Мобилно Съединение се помещават Централното командване на САЩ /United States Central Command/ и Командването на САЩ за специални операции /United States Special Operations Command/ и където понастоящем се намира група български офицери, координиращи мисията на нашите военни контингенти в Ирак и Афганистан, с които ще се срещнем.
Като отправна точка за изясняване на взаимодействието на военната база с общината ще приведем пример с вай-голямата военна база, разположена в района на Джаксънвил – военноморската и военно-въздушна база – Jacksonville US Naval Air Station. При близо 17 000 военнослужещи и волнонаемни служители в базата с годишен бюджет по официални данни около 2 милиарда долара, общият годишен ефект за икономиката на общината надхвърля 7 милиарда долара. Запознаването с американския опит би имало голямо значение за ефективното взаимодействие на общинската администрация с разположената на нейна територия военна база.
Не на последно място интерес представлява и американския опит при “конверсията” на военната база – след закриването на активната военна база нейния “втори живот“ за граждански цели. Тук идеите за използването й са многобройни – учебни полигони, складове, ремонтни съоръжения и др.
Академичната част на програмата е съобразена с нивото и интересите на участниците и е изчистена от излишното теоретизиране на проблемите. Има широки възможности за дискусии, разговори и обмяна на опит. Лекторите са специалисти с висока квалификация и широки контакти в своята област. Осигурен е превод.
За първи път този семинар е под егидата на Декана на Строителния факултет към Университета по архитектура, строителство и геодезия проф. д.ик.н. инж. Цвети Даковски. Предвидена е среща с един от най-известните българи-специалисти в чужбина – д-р инж. Божидар Янев – главен инспектор в Инспекцията за мостовете на град Ню Йорк и професор в Колумбийския университет с “поглед отвътре” на някои мостовете – символи на Ню Йорк, като Бруклинския и Манхатанския, както и изключителния строителен обект – Ground Zerо, където се намираха двата небостъргача-близнака на Световния търговски център.
Извън официалната част на посещението сме се постарали да предложим на участниците и наситена информационна и културно-развлекателна програма. Включили сме почти всички интересни места в градовете, които посещаваме. Така смятаме, че участниците ще добият по-обхватна представа за Америка и за американския начин на живот и ще използват в своята област видяното и наученото.
Работна програма: USA Rabotna programa.doc (69.50 KB)
DS_157_BG_Sep_2008.pdf (157.15 KB)
DS-156-BG-2007.pdf (172.49 KB)
Срок до 10 април 2008 г.
За контакт и въпроси
Е-mail: [email protected]
Тел. 02/948-28-71
Мирослав Атич